Vejle runder 100 it-virksomheder

Vejle er ved at udvikle sig til en af de største it-byer i det sydjyske område. It-firma nr. 100 er netop åbnet.

En analyse fra Vejle Erhvervsudvikling viser at der nu er 100 it-virksomheder i Vejle-området. Alene i de sidste tre år er der etableret 33 nye it-firmaer i Vejle. De fleste beskæftiger sig med administrative systemer og grafisk software. Tilsammen beskæftiger de 100 virksomheder omkring 1.100 medarbejdere. Navnet på firma nr. 100 bliver afsløret på en konference torsdag i denne uge.

»It-virksomhed nr. 100 i Vejle er i sig selv en skelsættende begivenhed, men den nye virksomhed er også en utrolig spændende historie. Navnet kan jeg selvfølgelig ikke afsløre, men nogle af nøgleordene, der kendertegner virksomheden, er udvikling af nye forretningsområder, patentansøgning, tilsagn om innovationskapital og tilsagn om udenlandsk kapital. Ikke mindst det sidste har en ret så markant historie bag sig,« siger innovationskonsulent Anne Zibrandtsen.

Hun fortæller at amerikanske investorer har skudt omkring 15 millioner kroner i den nystartede virksomhed. Men det krævede også over to års hårdt arbejde at få fundet nogle investorer - og få dem overbevist.

Konferencen den 26. januar finder sted hos Syddanske Forskerparker/IT-Innovation i Havneparken og åbnes kl. 14.30 af borgmester Flemming Christensen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S