IBM ansætter 14.000 i Indien

Ifølge et internt dokument vil IBM ansætte 14.000 nye medarbejdere i Indien, samtidig med, at koncernen afskediger 13.000 ansatte i andre dele af verden.

Et internt IBM-dokument som avisen New York Times er kommet i besiddelse af viser at koncernen planlægger at ansætte 14.000 nye medarbejdere i Indien i det indeværende år. Det sker samtidig med, at IBM har varslet en større fyringsrunde. Mellem 10.000 og 13.000 stillinger skal nedlægges på verdensplan - alene 2.500 i Tyskland. Fyringsrunden får også konsekvenser for virksomhedens danske medarbejdere.

Den amerikanske it-fagforening WashTech mener at dokumentet er et bevis på, at virksomheder som IBM flytter højt specialiserede stillinger til lavtlønslande for at sænke deres omkostninger, hvilket kan koste tusindvis af arbejdspladser i USA og Europa.

Men IBM's senior vice president Robert W. Moffat siger i en kommentar, at de indiske nyansættelser skyldes lokal økonomisk vækst og stigende efterspørgsel efter it-tjenesteydelser i Indien. Han afviser at det udelukkende handler om at nedsætte omkostningerne.

IBM vil dog ikke bekræfte, om oplysningerne i dokumentet er korrekte.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,