Facebook snor sig uden om dansk lovgivning

Danske brugere skal vogte sig for vilkårene, når de tilmelder sig amerikanske sociale tjenester.

Som indehaver af en Facebook-profil skal man som dansker være opmærksom på, at dansk lovgivning ikke dækker amerikanske hjemmesider.

»De danske udbydere vil være reguleret af den danske lovgivning, men hvad gælder for en udbyder som Facebook? Hvis de begynder at samkøre brugerdata og brugergenkendelse på tværs, ved de alt om os,« vurderer Christian Peytz, formand for Foreningen af Danske Internet Medier overfor Jyllands-Posten.

Derimod ville danske dating.dk eller Kampus.nu være omfattet af regler, der forhindrer misbrug af de personlige data, som brugerne lægger ud på siden. Det kan være alt fra kontaktoplysninger, til fødselsdatoer, til farven på sin yndlingsbil.

»Problemet er, at hvis det drejer sig om en virksomhed, der ligger i USA, vil det sandsynligvis være de amerikanske regler, der gælder og kan håndhæves. For eksempel, hvad angår beskyttelse af persondata, er de amerikanske regler er ikke nær så skrappe som de europæiske,« siger it-advokat Martin von Haller Grønbæk fra advokatfirmaet Bender, von Haller og Dragsted.

Google er også en amerikansk tjeneste, men denne er dog så stor, at den har tiltrukket politikernes interesse. EU har således strammet søgegigantens datapolitik, og det tyder på, at problematikken fortsat vil have en vis bevågenhed fra de europæiske politikere.

»Dette er et meget varmt emne, som må forventes at blive en del af vores arbejdsprogram næster år (2008, red.),« sagde Gabriele Loewnau fra det tyske datatilsyn om EU's datapolitik.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS