TDC opkøber M1

Det TDC-ejede Telmore skal styre lavprisselskabet M1.

TDC indlemmer nu det uafhængige lavprisselskab M1 i koncernen. M1 bliver del af TDC-datterselskabet Telmore, der sætter sig for bordenden i M1.

M1 har en omsætning på 100 millioner kroner og over 100.000 kunder. M1 fortsætter som selskab i Aalborg, og den energiske direktør og hidtidige ejer Mads Peter Veiby forsætter ifølge ComONs oplysninger som administrerende direktør i M1.
Mads Peter Veiby har ifølge Business gjort en god handel. Teleanalytiker John Strand siger til avisen, at han sælger M1 på det helt rigtige tidspunkt:

»Og her forspildte elselskaberne så muligheden for at købe en position på mobilmarkedet, på samme måde som de forspildte den på bredbåndsmarkedet, da Fullrate blev solgt - til TDC,« siger John Strand.

”M1 bygger på samme netværk som os, kunderne kan beholde deres SIM-kort, vi bevæger os i præcis samme online-verden, og M1 passer fint ind som vækst i vores forretningskoncept. Derfor er det en fornøjelse, vi får flere kolleger at samarbejde med i hverdagen. Jeg er glad for, at valget fra M1 er faldet på os, vi passer godt sammen og vi taler samme sprog,” siger Telmores adm. direktør Allan Christiansen, som bliver ny bestyrelsesformand for M1.

M1 og Telmore skal arbejde tæt sammen efter overtagelsen. Telmore kalder sig selv for landets største online forhandler af mobiltelefoner og tilbehør. Telmore har over 700.000 kunder og omsatte i 2008 for 991 millioner kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere