Panasonic satser stort på plasma-tv

Matsushita-koncernen, der står bag Panasonic, har i dag meddelt, at den vil investere knap 15 milliarder danske kroner i en fabrik, der skal producere plasma-tv.

Matsushia-koncernen har i dag meddelt, at de vil bygge verdens største fabrik for plasma-skærme til sine Panasonic fladskærme.

Fabrikken forventes at have kapacitet til at producere omkring en million plasma-fladskærme om måneden. Byggearbejdet er planlagt til at å i gang i starten af efteråret, og produktionen af de første fladskærme ventes at komme i gang i maj 2009.

Matshushita regner med, at markedet for plasmaskærms-tv vil stige fra seks millioner enheder i 2005 til 30 millioner i 2010.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job