Intel afslører prisen på Itanium processoren

Intel har langt om længe skrevet Itanium processoren på sin officielle prisliste. Og det er ikke småpenge, man skal slippe for den nye 64-bit processor.

Intel har offentliggjort priserne på sin længe ventede 64-bit processor, Itanium. Og det er absolut ikke småpenge man må slippe for processoren, der primært skal anvendes i kraftige servere og arbejdsstationer.


En enkelt 800MHz Itanium processor med 4Mb L2 cache vil koste 4227 dollar, hvilket svarer til cirka 36.000 danske kroner. Og det er vel at mærke prisen man får, hvis man køber flere tusinde processorer på en gang.


Den billigste Itanium, en 733MHz processor med 2Mb L2 cache, koster 1177 dollar (cirka 10.000 kroner), hvis man køber tusind af gangen.


Det lader til at være mængden af L2 cache, der er afgørende for prisen. Eksempelvis koster en 800MHz Itanium med kun 2Mb L2 cache "kun" 1980 dollar, hvilket er under halvdelen af prisen for den samme processor med 4Mb L2 cache.


Fire operativsystemer vil understøtte Itanium; en 64-bit udgave af Windows, Hewlett Packards HP-UX 11i v1.5, IBMs AIX-5L og Linux. Både Caldera, Red Hat, SuSE og Turbolinux har planer om at udsende 64-bit udgaver af Linux.













Processor: Pris:
800MHz m/ 4Mb L2 cache $4227
800MHz m/ 2Mb L2 cache $1980
733MHz m/ 4Mb L2 cache $4227
733MHz m/ 2Mb L2 cache $1177


(Kilde: X-Bit Labs)

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos