WM-data outsourcer it-driftsaftaler til DMdata

DMdata overtager WM-datas aktiviteter inden for outsourcing af IT-drift. Det sker fra 1. september. Dermed vil det fremover være DMdata, der varetager WM-datas større IT-driftsaftaler.

»DMdata har været et helt naturligt valg for os, når det gælder de større driftsopgaver,« udtaler Jesper Scharff, administrerende direktør i WM-data Danmark.

»Aftalen understøtter vores samarbejde omkring et fælles driftsselskab i Sverige, hvor vi i forvejen har høstet en række gode erfaringer, og er ligeledes en helt naturlig følge af vores delejerskab i Dmdata,« fortsætter han.

»Med det nye samarbejde styrker vi vores position på outsourcing-markedet, og samspillet med vores ekspertise inden for applikationsområdet og DMdatas kompetence på it-driftområdet vil sikre, at vi også fremover vil være et attraktivt bud på en outsourcing-partner på det danske marked,« vurderer Jesper Scharff.

Samtidig overgår WM-datas serviceaftaler og mindre driftsaftaler til ServiceGruppen.

»Når det drejer sig om aftalen med ServiceGruppen, er det også faldet helt naturligt at udvide det eksisterende samarbejde. Vi har haft et tæt samarbejde siden sidste efterår, og vi betragter ServiceGruppen som en kompetent og troværdig samarbejdspartner,« slutter Jesper Scharff.




IT-JOB

DIGNITY – Danish Institute Against Torture

DIGNITY søger IT-chef
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere