Tele2 laver alligevel bredbånd i Danmark

Stik imod tidligere udmeldinger vil svenske Tele2 alligevel tilbyde danskerne bredbånd.

For blot en måned siden meddelte svenske Tele2, at planer om at tilbyde danskerne bredbånd var blevet skrinlagt, fordi TDCs priser var for høje. Nu er skuden vendt 180 grader. Tele2 har indgået en samarbejdsaftale med TDC, der betyder, at danskerne fra august kan købe bredbånd hos selskabet. Svenskerne har øjensynligt fået forhandlet en ganske god aftale hjem, om leje af kabler fra TDC.

- Det er ingen hemmelighed, at vi, ligesom mange andre selskaber, har set meget kritisk på de vilkår, som der hidtil har været udbudt bredbånd på i Danmark. Men det er lykkedes Tele2 at opnå en tilfredsstillende aftale med TDC, siger adm. direktør Niclas Palmstierna fra Tele2 Danmark.

I starten af februar langede Tele2s informationschef, Ebbe Jørgensen, ellers ud efter TDC, med følgende udtalelse i Berlingske Tidende: "Hvis vi skulle tilbyde ADSL, så skulle det være til konkurrencedygtige priser, og vi kan ikke få en forretning ud af det med de priser, som TDC kræver i dag. Det ville betyde, at vi betalte deres overskud ved at påføre os selv et underskud".

Udtalelsen har åbenbart haft virkning. Tele2 kan fra august tilbyde bredbånd i form af ADSL, med hastigheder fra 256 kbit til 2 Mbit - via TDCs kabler.

- Fremover kan vi tilbyde en Tele2-pakke, der samlet omfatter markedets billigste tjenester inden for fastnet, mobiltelefoni og bredbånd. Ud over TDC vil Tele2 dermed reelt være de eneste på markedet med dette samlede tilbud, siger Niclas Palmstierna.

Tele2 vil oprette en særlig informationsside om ADSL-tilbudet på tjenesten get2net. Her bliver det også muligt at forhåndstilmelde sig som kunde. Tele2 forsikrer, at det vil tage cirka 20 dage at oprette bredbåndsforbindelsen fra det øjeblik, tilmeldingen er registreret, når tjenesten er klar.

Læs også:

  • Tele2: Ingen ADSL i Danmark


  • Link:
  • Tele2: ADSL information
  • Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job