Vista forsinkes et helt år

Microsoft's længe ventede Windows Vista ser nu ud til at kunne blive endnu mere forsinket. Måske indtil næste år.

Microsofts flagskib af en opgradering, Windows Vista, ser ifølge analytikere ud til at kuldsejle i endnu en forsinkelse. Måske går der over ét år endnu, før opgraderingen til Windows XP er klar til butikkerne.

Analysefirmaet Gartner siger i en ny undersøgelse, at Windows Vista risikerer at blive yderligere forsinket. Styresystemet er ifølge Gartner for komplekst til at opfylde Microsofts plan om lancering i november til virksomheder og i januar til private kunder.

En talskvinde hos Microsoft oplyser til CNN, at man ikke er enig med resultaterne fra Gartner-undersøgelsen, og at Vista ikke vil blive yderligere udsat.

Det er ikke første gang, opgraderingen til Windows XP har startproblemer. Opgraderingen Longhorn var planlagt til 2005 til det dengang fire år gamle Windows XP. Med navneændring til Vista kom så en ny udsættelse med lancering sat til 2006. Først i marts, så november og nu måske først langt inde i 2007.

Analysevirksomheden Gartner forudser, at Windows Vista tidligst bliver lanceret et sted mellem april og juni næste år. Ifølge virksomheden vil tidsrammen, fra anden testperiodes udløb og til den endelige produktionsstart, komme til at vare længere end Microsoft selv forventer.

Gartner mener, det er realistisk, at Microsoft forventer Vista salgsklar til november. Til sammenligning gik der fem måneder fra Windows XP's anden test-version, Beta 2, og til den endelige udgave var klar til produktion.

Gartner mener, at de mere omfattende ændringer og forbedringer i Vista, vil minde om perioden fra sluttest til startproduktion af det tidligere Windows 2000. Her gik der 16 måneder fra anden test, Beta 2, og til produktionen gik i gang. Oveni det kan det tage computerproducenterne seks til otte uger at lægge Vista ind som forudinstalleret styresystem på nye computere til konsumentmarkedet.

Windows Vista er længe ventet som opgradering til de cirka 90 procent af verdens computere med det næsten fem år gamle styresystem, Windows XP.

Læs mere om Gartners undersøgelse: http://gartner.com/DisplayDocument?doc_cd=139575&ref=g_homelink

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Nordjylland

PensionDanmark

IT Security Specialist

Københavnsområdet

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

KMD A/S

Konsulent til KMD Health & Social

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S