Danskerne elsker netbanken

Ifølge en ny undersøgelse fra analysefirmaet Instant-Answer har 90 pct. af de danske bankkunder nu netbank.

En tredjedel af danskerne kan helt undvære den personlige kontakt med banken og nøjes med at bruge nettet. Det viser en undersøgelse, som analysefirmaet Instant-Answer har foretaget. 90 pct. af alle bankkunder har nu netbank, og 80 pct. bruger det mindst en gang om ugen, skriver dagbladet Børsen.

Hos datacentralen SDC er antallet af netbank-transaktioner mere end firedoblet i de siden 2000 til mere end 18 mio. om måneden.

Men bankerne fastholder, at filialerne stadig er afgørende for kundekontakten.

»Man omprioriterer ikke lige i huset eller omlægger pensionsopsparingen i netbanken: der vil man gerne tale med et menneske. Vi vil gerne eksperimentere med en form for rådgivning i netbanken, men det skal ikke blive så kompliceret, at kunderne ikke kan finde ud af det,« siger landechef Peter Schütze, Nordea Danmark, til Børsen.

Undersøgelsen viser, at netbanken fortrinsvis bliver brugt til basale ting som overførsel af penge og betaling af regninger.

Annonce

Jyske Bank

Strategisk Partner til Teknologi & AI

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S