TOPHISTORIE:Tryg skiller sig af med 225 it-medarbejdere: Outsourcer stor del af sin it-drift til indere

AGP-grafikkort med firedobbelt hastighed

S3 har præsenteret en ny teknologi, Savage4 Pro, der byder på intet mindre end firedobbelt AGP (Advanced Graphics Port) hastighed. Dagens grafikkort til AGP-porten sender og modtager data med dobbelt hastighed, i forhold til den oprindelige AGP-specifikation, og den nye teknologi fra S3 vil derfor betyde en fordobling i hastigheden. Firmaet forventer at kunne præsentere de første grafikkort med den nye teknologi allerede til sommer. Den høje hastighed kan dog kun opnås, hvis også pc'ens bundkort understøtter den. Endnu findes ingen bundkort med AGP 4X porte, men de første vil sandsynligvis komme på markedet indenfor de næste måneder. Savage4 Pro understøtter op til 32 MB grafik-hukommelse og er optimeret til Pentium III processoren.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    itm8 A/S
    Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere


    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere