Vista skaber vækst

Den danske it-sektor vil opleve en vækst med lanceringen af Microsofts nye operativsystem Vista, og det vil betyde mere end 27.000 mennesker vil være beskæftiget med Vista og der vil blive skabt op mod 50.000 nye arbejdspladser i Europa.

OPDATERET: Den danske it-sektor vil få en stor saltvandsinsprøjtning med lanceringen af Microsofts nye operativsystem Vista. 27.000 vil i Danmark på et eller andet plan være beskæftiget med Vista ifølge en ny rapport fra IDC. I første omgang citerede ComON IBM for at Vista ville skabe 27.000 nye arbejdspladser. Vi beklager fejlen.

Det forventes, at Vista er klar til salg i starten af 2007, selv om EU stadig ikke har besluttet sig for, om Microsoft har brugt konkurrenceforvridende elementer i forbindelse med operativsystemets lancering.

Undersøgelsen dækker den forventede økonomiske effekt af Windows Vista i seks lande: Frankring, Storbritanien, Polen, Spanien, Tyskland og Danmark. IDC forventer, at der i 2007 vil være et Windows Vista operativsystem på 105 millioner pc'ere.

Operativsystemt vil være med til at opretholde 1 million jobs i de seks lande.

Undersøgelsen er baseret på seks lande, så den samlede skabelse af jobs på verdensplan kan derfor skønnes at blive betydelig større.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    DevOps Softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste Android-ekspert?

    Københavnsområdet

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS