It-milliardær i rummet for anden gang

Microsoft-milliardæren Charles Simonyi er vendt tilbage til rummet. For anden gang er Simonyi rejst til ISS som privat rumturist.

I 2007 havde it-milliardæren Charles Simonyi sin første tur til den internationale rumstation ISS som privat rumturist, og nu er det ungarsk-fødte computergeni vendt tilbage til rummet. Simonyi er dermed den eneste rumturist, der har været afsted hele to gange. Soyuz-raketten med Simonyi og to russiske kosmonauter forlod rumbyen Baikonur i Kasachstan den 26. marts og fartøjet ankom til ISS to dage senere. Der er løbende opdateringer fra Simonyis rumtur på denne side.

Simonyi har tjent sin formue hos Microsoft, hvor han stod i spidsen for udviklingen af Word og Excel. Senere valgte Simonyi at forlade Microsoft og stifte sit eget firma, Intentional Software, der udvikler nye værktøjer til softwareudvikling. Han har også et specielt forhold til Danmark, hvor han arbejdede på Regnecentralen fra 1966 til 1968.

I november sidste år blev Simonyi gift med svenske Lisa Persdotter i Göteborg, hvor blandt andet Bill Gates var blandt bryllupsgæsterne.

Seks personer er foreløbig rejst til ISS som private rumturister, og fire af dem har tjent deres formue i it- eller telebranchen. Foruden Simonyi gælder det sydafrikanske Mark Shuttleworth, der er kendt for Linux-distributionen Ubuntu, iransk-amerikanske Anousheh Ansari, stifter af Telecom Technologies, og spildesigneren Richard Garriott, der står bag Ultima-serien.

Google-stifter Sergey Brin har desuden meldt sig ind i den meget eksklusive Orbital Mission Explorers Circle hos Space Adventures, og han bliver en af de første, som bliver opsendt med selskabets egen Soyuz-raket. Han skal dog vente mellem tre og fem år på sin rumtur.

De seks rumturister har hver betalt et sted mellem 25 og 35 millioner dollar per tur - og Simonyi har altså betalt dette beløb to gange.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS