Formandsvalg live på internet

Europa-Parlamentets formandsvalg kan følges live på internet i dag. En af de fem kandidater er den danske Jens-Peter Bonde.

Medlemmerne i Europa-Parlamentet skal i dag stemme om, hvem der være formand for parlamentet i de kommende tre år. Debatten i forsamlingen og den efterfølgende afstemning kan følges live på internet gennem et pilotprojekt, som parlamentets informationsafdeling har etableret i samarbejde med firmaet Telemak.

På sitet kan man også hente video-udtalelser fra de fem formandskandidater, Jens Peter-Bonde (Danmark), Pat Cox (Irland), David Martin (England), Gérard Onesta (Frankrig) og Francis Wurtz (Frankrig).

Den direkte transmission fra Europa-Parlamentet i Strassbourgh kan følges på denne adresse:
http://europarl.telemak.com/




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere