Professor rystet over dårlig iPhone-antenne

Antennen i iPhone 4 er lige så svag som en lille bluetooth-sender i det lave GSM-bånd.

Artikel top billede

Antennen i iPhone 4 er dårligt designet. Det kunne professor Gert Frølund Pedersen se allerede på billeder, da Apple-chef Steve Jobs præsenterede mobilen i juni.

Men nu, hvor Gert Frølund Pedersen har testet iPhone 4 i testlaboratoriet ved Aalborg Universitet, så er han alligevel overrasket over antennens dårlige performance.

"Jeg må indrømme, at jeg aldrig har set noget lignende. Jeg var meget rystet over, at det så ringe ud," siger Gert Frølund Pedersen.

"Det står forfærdelig til med iPhone 4," forklarer han.

 

Death grip er alvorligt i lavt bånd

iPhone 4 er netop kåret til verdens bedste mobiltelefon på Mobile World i Barcelona, men professorens kritik handler naturligvis om mobilens berømte "death grip". Gert Frølund Pedersen har nu målt, hvordan mobilens antenne opfører sig, når man berører det lille område nederst i venstre side, hvor mobilens metalramme er adskilt med et lille hak.

Når man ikke rører ved iPhone 4, sender antennen med en effekt på 1 watt. Når man rører ved telefonen - ligesom med alle andre telefoner - ændres effekten. Men når man berører iPhone 4's ømme punkt, så dykker effekten langt mere end sædvanligt. Det er dog vidt forskelligt, hvordan iPhone-antennen opfører sig på de forskellige GSM-bånd. Det afhænger af frekvenslaget.

Værst ser det ud i det lave GSM-bånd, som opererer omkring 900 MHz-frekvensen. I dette bånd, der bliver brugt til tale og sms-beskeder, dykker effekten ved en berøring i nederste venstre hjørne til omkring en tusindedel af en watt, viser professorens test.

"Det er ikke så sært, at de virkelig dropper af. Den sender med lavere styrke end et Bluetooth-headset," siger Gert Frølund Pedersen.

 

Derfor oplever nogle ikke problemer

Når mange glade Apple-kunder alligevel kan rende rundt med en iPhone 4 og tale uden problemer, så skyldes det, at antennen fungerer bedre i det andet GSM-bånd, der ligger i 1800 MHz.

"Så er det ikke nær så slemt. Så er der en tiendel tilbage af effekten," forklarer Gert Frølund Pedersen.

iPhone 4 fungerer altså udmærket i områder, der har fin dækning i GSM1800. Det er først, når det høje GSM-bånd forsvinder, og telefonen alene kan bruge GSM900, at antennen kommer til kort ved de uheldige berøringer i nederste venstre hjørne.

"Problemet er, at nettet med GSM1800 ikke dækker lige så fintmasket som nettet med GSM900. Men hvis man er et sted med god dækning, så er det ikke noget problem," siger Gert Frølund Pedersen.

 

iPhone 4 fungerer udmærket uden at røre

I sommer, da antenne-problemet blev kendt, først på ComON, siden i resten af verden, klagede mange amerikanere over, at iPhone 4 havde dårlig forbindelse. Det fik Apple til at uddele gratis beskyttelsesbånd, der forhindrer hånden i at røre ved metalrammen. I Danmark meldte mange - eksempelvis i ComON's debat - at mobilen fungerede fint. Forskellen kan skyldes, at Danmarks høje GSM-net dækker langt bedre end USA's ditto, vurderer Gert Frølund Pedersen.

Hvis man ikke rører ved det ømme punkt på antenne-rammen ved iPhone 4, fungerer mobilen udmærket sammenlignet med andre smartphones, forklarer Gert Frølund Pedersen.

"Hvis man ikke gør det, så er den lige som så mange andre smartphones," siger professoren, der har arbejdet med mobilantenner i 20 år.

Den sidste halvanden måned har Gert Frølund Pedersen udført en række omfattende standard-test af antennen på iPhone 4. Professoren mente, at nu hvor han havde udtalt sig offentligt om mobilen, så burde han også selv undersøge de tekniske realiteter. Han har med egne ord "maltrakteret nogle stykker" for at finde ud af, hvor god antennen reelt var. Nu er sagaen om antennen i iPhone 4 blevet undervisningsmateriale på Aalborg Universitet.

"Jeg bruger det også i undervisningen over for de studerende, så de kan se, hvor stor en indflydelse et dårligt antennedesign kan have," forklarer Gert Frølund Pedersen.

ComON har bedt om en kommentar fra en Apple-talsmand, der endnu ikke har vendt tilbage.

 

ComON har vedhæftet Gert Frølund Pedersens rådata efter test med iPhone 4. Der er flere mobilbånd og for tilfældet ingen person (freespace) samt med person der rører ved det kritiske sted og sidst, hvor der ikke røres ved det kritiske sted. Der er målt ved start (L) mid (M) og slutningen af frekvens båndet (H) som standarden foreskriver - dette er dog ikke væsentligt for iPhone-resultater, skriver Gert Frølund Pedersen. Alle resultater er i logaritme - dvs dB eller dBm ( her er 10 dB = 10 gange, 20 dB = 100 gange og 30 dB = 1000 gange. Og i effekt er 30 dBm= 1 W eller 1000 mW, 20 dBm er 0.1 W, 10 dBm = 0.01 W, 0 dBm = 0.001W og -3 dBm = 0.0005W).

Det skal nævnes, at hvor GSM i Danmark ligger i 900 og 1800 MHz, så ligger det i USA i 850 og 1900 MHz. Det spiller dog ikke nogen større forskel på resultaterne.

Vi har desuden vedhæftet en videnskabelig artikel, Gert Frølund Pedersen har skrevet, om håndens indvirkning på mobil-antennen.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniører til Kapacitetscenter for mindre droner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at gennemføre IT-anskaffelser for Forsvaret?

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

    Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job