Hunde skal opsnuse piratkopier

I Storbritannien skal to specialtrænede toldhunde nu bruges i kampen mod piratkopierede dvd-film.

De britiske toldmyndigheder har trænet to labradorer til at opsnuse dvd-skiver i pakker og breve. De to labrador-hunde Lucky og Flo skal bruges i Fedex-pakketerminalen i lufthavnen London-Stanstead, hvor de skal hjælpe toldbetjentene med at finde frem til mistænkelige pakker.

Det er brancheforbundet Federation Against Copyright Theft (FACT), der har startet projektet. FACT mener at piratkopierede film importeres til Storbritannien i stor stil, hvorefter de så sælges videre på gadeplan.

Hundene er blevet trænet i otte måneder til at opspore dvd-skiver. I den første test af hundenes færdigheder i den virkelige verden lykkes det for labrador-retrieverne at snuse sig frem til flere pakker, som herefter blev åbnet af tolden.

Pakkerne indeholdt dog kun lovlige dvd-film, og det er nok hundenes største svaghed - for manglende ophavsrettigheder lugter som bekendt ikke.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo