Dell vil præinstallere Corel

Dell har taget den opsigtsvækkende beslutning at præinstallere Corel-software i stedet for Microsoft-software på nogle af sine pc'er.

Dell har taget den opsigtsvækkende beslutning at præinstallere Corel-software i stedet for Microsoft-software på nogle af sine pc'er. Leverandøren vil tilbyde WordPerfect 10 og Quattro Pro 10 på Dell Dimension 2300 desktop og Inspiron 2600.

Dette vil dog kun ske i Nordamerika. I Danmark er Corel heller ikke så relevant som tidligere, fordi den canadiske softwareleverandør er ophørt med at udvikle danske versioner af de to programmer.

Men Dells beslutning er opsigtsvækkende set i lyset af et andet træk fra leverandøren. Midt på måneden besluttede Dell nemlig at lancere desktop-pc'er og servere uden præinstallation af Windows eller noget andet styresystem, selv om det strider mod principperne i Microsofts nye licenspolitik.

Branchefolk fortæller til det amerikanske CRN, at Dells små brud på det ellers tætte forhold til Microsoft skal ses i lyset af den nye 6.0-licensordning fra Microsoft. For flere hardwareleverandører har den nye ordning i realiteten været en prisstigning, hvilket har gjort dem mere åbne over for andre softwareleverandører end tidligere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere