Banner-snyltere bukkede hurtigt under

Fremtiden tegner alt andet end lys for den nu forbudte tjeneste AidOnline.

Det lykkedes på kort tid iværksætterne bag AidOnline at skabe sig så mange og så magtfulde fjender, at tjenesten tre måneder efter den gik i luften nu er nu er tæt på at være stendød.

AidOnline har fået fogedforbud mod at tilbyde det program, der er firmaets omdrejningspunkt, og stifterne ved end ikke, om de vil forsøge at få fogedkendelsen omstødt for at få gang i AidOnline igen.

På spørgsmålet om, hvorvidt AidOnline overhovedet har nogen fremtid, siger talsmand for tjenesten Rasmus Bjerngaard:

”AidOnline er ikke så interessant mere. Men tjenesten rejste nogle spørgsmål, som, vi synes, er interessante at diskutere.”

Vil i føre sagen videre?

”De har vi ikke tænkt over. Det er der slet ikke besluttet noget om,” siger talsmanden til ComON.

Selvom sidste uges fogedkendelse udstak et meget konkret forbud mod AidOnlines program, vil kendelsen ikke føre til ændringer for den kontroversielle banner-tjeneste.

AidOnline tog nemlig allerede i juni måned skridt til at fjerne de reklamer, som programmet indsætter i stedet for de oprindelige reklamer på hjemmesider, som brugeren af AidOnline besøger.

”Vi gør ingenting, for selvom Fogedretskendelsen er ny, så har vi levet op til den i de sidste tre måneder,” siger Rasmus Bjerngaard.

Fogedretskendelsen forbyder AidOnline at udbyde programmet Aidonline, som erstatter bannerreklamer på hjemmesider tilhørende medlemmer af FDIM og Dansk Dagblades Forening – de to organisationer, som havde slæbt AidOnline i retten for overtrædelse af markedsføringsloven og ophavsretsloven.

Hele kendelsen kan ses her.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S