Computerspil som køreprøve

Fra næste år skal køreelever i Storbritannien bevise deres evner i et computerspil under køreprøven.

Fra slutningen af 2002 skal enhver britisk borger, som ønsker at erhverve et kørekort, bevise sine køreevner i et computerspil. Køreprøven bliver udvidet med en test, hvor eleven skal sætte sig foran skærmen og styre en Ford Mondeo i en 14 minutter lang simuleret kørsel, der skal demonstrere forskellige risikosituationer.


Simulationen omfatter mindst 15 farlige situationer, hvor køreeleven skal reagere med et klik på musen; jo hurtigere man klikker, jo flere point, men klikkes der forkert eller for hurtigt, bliver point trukket fra.


Det nye computerspil indeholder omkring 600 forskellige situationer, som er optaget med et videokamera, monteret på en Ford. Til hvert spil vælges 15 tilfældige situationer, f.eks. en hest, der løber hen af vejen, eller en lastbil, der holder på tværs.


Det britiske Driving Standards Agency (DSA) har bestilt spillet, som skal reducere antallet af ulykker blandt de 17-21 årige. Denne aldersgruppe er overrepræsenteret, når det gælder ulykker med hårdt tilskadekomne personer.


(Kilde: Sunday Times)

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S