It-butikker: Kunder straffes for onlinehandel

Gebyret for at handle på nettet er stadig for højt, mener foreningen af online it-butikker, der beskylder PBS for at straffe kunderne for at handle online.

Onsdag valgte PBS at nedsætte gebyret for Dankort-handel på nettet med 25 procent fra 1,95 kroner til 1,45 kroner. Kunder, der vælger at handle online slipper dog ikke for et ekstra gebyr på 0,1 procent oven i det beløb, som de handler for.

Ifølge Thomas Falborg, administrerende direktør hos it-forhandleren SHG og formand for Foreningen af Online It-Forhandlere (FOIF) er initiativet fra PBS langtfra godt nok.

»Det er jo stadig dyrere at handle på nettet end at foretage et køb i en butik. Jeg har svært ved at forstå, hvorfor der skal være den forskel. Og jeg har aldrig forstået, hvorfor kunderne skal straffes for at handle over nettet,« udtaler han.

Ifølge Thomas Falborg viser det nye initiativ fra PBS blot, at gebyret altid har været for højt.

»Det er et skridt i den rigtige retning. Men det er ikke godt nok. Der kan ligge en signalværdi i, at det nu er blevet billigere at købe over nettet. Så de folk, der ikke turde at handle online før, muligvis bliver fristet til at prøve nu. I sidste ende kan det stimulere et salg Men jeg så hellere, at man fjernede gebyret helt,« beretter han.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Product owner (senior) - Data & Analytics

Region Sjælland

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS