Så fik DIFO det blå stempel

Hvor DotDk fejlede, har DIFO stået stærkt: Telestyrelsen har godkendt støtteforeningerne, som bakker op om Dansk InternetForum/DK Hostmaster.

IT- og Telestyrelsen har i dag udstedt en tilladelse til administration af internetdomænet .dk. Tilladelsen er udstedt for en 6-årig periode.

"DIFO har skullet dokumentere, at foreningen har støtte fra en bred repræsentation af minimum fire vigtige organisationer i det danske internetsamfund. IT- og Telestyrelsen har vurderet, at DIFO opfylder dette krav," hedder det lakonisk i en meddelelse fra styrelsen.

Mens DotDK sidste år tabte kampen om det danske domæne ved ikke have nok støtteerklæringer fra organisationer, der dækkede både brugere og leverandrører i den danske internetbranche, er DIFO anderledes solidt funderet.

"DIFO opfylder kravet om bred repræsentation i forhold til de private brugere. Blandt de støttende organisationer er Forbrugerrådet, Dansk IT, Dansk Unix User Group (DKUUG) og IT-Politisk Forening," skriver styrelsen.

Kravet om bred repræsentation i forhold til de professionelle brugere klares gennem støttende organisationer som Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM), PROSA, Dansk Erhverv, Dansk Industri og Finansrådet, mens kravet om støtte fra internetbranchen (leverandører) klares med erklæringer fra organisationer som Dansk Erhverv, Dansk Industri og Open Source Leverandører i Danmark (OSL).

DIFO er endnu ikke helt i mål i forhold til udbuddet. Selv om organisationen har stået for administrationen af det danske domæne i snart mange år, skal man alligevel testes, før den endelige godkendelse kommer i hus.

It og telstyrelsen forventer, at DIFO påbegynder test- og prøveforløbet i uge 8, og at forløbet afsluttes inden sommerferien.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere