"B&O"-bærbar er ikke fra B&O

Asus har ?lånt? B&Os designer.

Artikel top billede

Bang & Olufsen er blevet skudt i skoene, at firmaet har ladet sig overhale af mere nytænkende konkurrenter. På det seneste har firmaet præsenteret fastnet-telefoner, mp3-afspillere og fladskærme, som nok er flotte og særprægede, men som ikke har imponeret teknik-opslugte forbrugere.

Derfor var det med en vis national stolthed, at man i går kunne se præsentationen af ASUS NX90Jq, der angiveligt var produktet af et samarbejde mellem netop B&O og Asus.

Maskinens ydre rammer minder om typisk B&O-design med rene linjer udført i aluminium og sort materiale. Og hængslerne minder om mobiltelefonen Serene.
Men det danske firma kan ikke høste rosen for den flotte bærbar.

”Computeren er designet af David Lewis, der designer for B&O, men han designer også for mange andre. Vi bruger kun eksterne designere,” forklarer pressechef Tommy Jakobsen og tilføjer, at Lewis også er kendt for sine emhætte-designs.

Struer-firmaet har dog sat et lille fingeraftryk på maskinen.

”Det eneste samarbejde består i, at Bang & Olufsen ICEPower har ydet en konsulentydelse. Det er vores lydafdeling, der har konstrueret lyddesignet. Og derfor er lyden selvfølgelig helt fantastisk,” siger Tommy Jakobsen.

På elektronikmessen CES i Las Vegas blev maskinen i går vist frem. Inde bag det specielle design gemmer computeren på habilt maskinkraft fra Asus, der lynhurtigt har placeret sig i det bærbare markeds førerfelt efter EEE-succesen.

ASUS NX90Jq er dog ikke gammelt vin på nye flasker. For eksempel har udviklerne forsynet den med to touchpads, så man angiveligt kan betjene den med to hænder – som en dj. Skærmen er på 18.4 tommer, så den hører nærmere hjemme i stuen end i arbejdstasken. Desuden er der Core i7 processor, NVIDIA GeForce GT 334M grafik og mulighed for at udvide RAM til 12GB. Den leveres med 4GB. Der er indbygget Blu-ray. Prisen blev der ikke talt om.

Se flere billeder af computeren hos Engadget.com

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S