Alligevel grus i Oracle og Suns ægteskab

EU vil alligevel kigge nærmere på de to giganters partnerskab.

Lige ved og næsten...

Oracles overtagelse af Sun var egentlig blevet godkendt af de amerikanske konkurrencemyndigheder, men der er lidt mere tilbageholdenhed at spore på den anden side af Atlanterhavet.

EU-kommissionen har i hvert fald gjort det tydeligt, at der ikke kommer en lynhurtig godkendelse af overtagelsen. Kommissionen vil i stedet iværksætte en undersøgelse af ægteskabet, der betyder, at software-giganten Oracle skal punge op med over 40 milliarder kroner for Sun Microsystems, der især producerer hardware.

EU-kommissionen er selvfølgelig bekymret for, at milliardhandlen kommer til at skabe et monopol, som afslutningsvis resulterer i mindre konkurrence og højere priser. Med overtagelsen får Oracle fingrene i teknologier som Java, MySQL, ZFS og OpenOffice. Noget som IBM også så en fremtid i, men deres bud på Sun blev tidligere i år afvist.

EU-kommissær Neelie Kroes mener, at kommissionen er forpligtiget til at lave en grundig undersøgelse, når "verdens største udvikler af proprietære databaser er på vej til at overtage verdens ledende udvikler af open-source database".

Handlen, der blev annonceret i april, skulle egentlig have været afsluttet nu, men de to virksomheder skal ikke forvente at få EU svar og godkendelse før den 19 januar.

 

 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere