Comwir afviste flere købere før krak

Den krakkede hardwareforhandler afviste for mindre end en måned siden et købstilbud fra en udenlandsk investor.

Igennem det seneste halve år har ejerkredsen og direktionen i hardwareforhandleren Comwir gentagne gange forsøgt at finde en køber til virksomheden. Det bekræfter direktør Peter Østergaard over for ComONs søstermagasin CRN.

Comwir-direktøren siger, at han trods dialog med mange i markedet ikke har kunnet nå frem til at en ordentlig løsning. Han afviser dog at kommentere de konkrete forhandlingsforløb og købstilbud, som har været på bordet undervejs.

»Der er en række aktiver i virksomheden, som er interessante, men jeg kan ikke bare tømme virksomheden for aktiver, og så gå konkurs. Det er ikke en fair måde at drive virksomhed på. Vi har ønsket en pæn konkurs, som begrænser kreditorernes tab. Men hvis nogen er interesserede i at købe Comwirs aktiver, er de mere end velkomne til at henvende sig til kurator for konkursboet,« siger Peter Østergaard.

Ifølge CRNs oplysninger afviste Peter Østergaard og bestyrelsesformand Flemming Lindeløv så sent som i sidste måned et købstilbud fra en udlandsdansker, som sammen med den tidligere salgsdirektør i den kuldsejlede forhandler Kerfi, Jesper Boye, var interesseret i at overtage Comwir.

Sidste efterår var Comwir over en længere periode i seriøse forhandlinger med svenskejede Dustin om et salg. Dette og andre forhandlingsforløb er dog ifølge CRNs oplysninger strandet på, at Comwir har opereret med en salgspris, der var urealistisk. Et af problemerne i de forskellige salgsforløb har blandt andet været, at Comwirs ansatte har været lønførende i branchen.

Comwir-direktør Peter Østergaard ønsker ikke at dvæle ved fortiden og mulige købere, som kunne have reddet en større eller mindre del af de cirka 40 job, som nu efter al sandsynlighed forsvinder konkurs.

»Vi har ikke været dygtige nok. Vi har villet for meget og har haft et for højt omkostningsniveau. Længere er den sådan set ikke. Comwir har været rigtig godt kørende i to første kvartaler af dette regnskabsår, men vi har bare måttet konstatere, at vi ikke har haft muskler til at nå det budgetterede salg i perioden fra november til januar,« siger Peter Østergaard.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS