Elselskaber vil tilbyde medarbejder-bredbånd

Elselskaberne vil samarbejde om at tilbyde medarbejder-bredbånd til de danske virksomheder i konkurrence med blandt andet TDC.

De knap 40 elselskaber, der spredt ud over landet hver især er i gang med at udrulle bredbånd for milliardbeløb, bør samarbejde om at tilbyde medarbejder-bredbånd til danske virksomheder ved hjælp af bruttolønsordningen. Det er ideen fra direktør Svend Erik Jensen fra det vestjyske Midtvest Bredbånd, der er et fælles bredbåndselskab for fem elselskaber.

»Står det til mig, skal vi have en fælles pakke på tværs af landsdelene, hvor vi kan tilbyde medarbejderbredbånd via bruttolønsordningen,« siger Svend Erik Jensen til Erhvervsbladet. Foruden at lede det fremadstormende jyske selskab, er Svend Erik Jensen også formand for elselskabernes fælles diskussionsklub Bredbåndsforum.

Siden Ligningsrådet i foråret 2003 gav grønt lys for bredbånd til medarbejderne ved at de selv betaler for forbindelsen ved en regulering i bruttolønnen, har ordningen vundet stor udbredelse.

Svend Erik Jensen er godt klar over at det kræver et landsdækkende produkt, hvis elselskaberne skal gøre sig forhåbninger om at kunne tilbyde produktet i konkurrence med TDC og Cybercity.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job