Artikel top billede

LimeWire taber sag

Musikindustrien har vundet en stor sejr over p2p-klienten.

Efter fire år med juridisk tovtrækkeri er en sag mellem musikindustrien og en p2p-klient ved at være slut. Og det er især musikindustrien, der kan ånde lettet op.

Den amerikanske brancheforening RIAA har nemlig fået rettens ord for, at LimeWire hjælper sine brugere med at krænke ophavsretten.

I afgørelsen kan man læse, at dommeren har lagt vægt på, at LimeWire er velvidende om, at applikationen af en stor gruppe brugere anvendes til copyright-krænkelser, desuden mener dommeren, at hele LimeWires forretningsmodel er baseret på, at der distribueres beskyttede værker på netværket. Endeligt mener dommeren ikke, at firmaet gør nok for at forhindre sine brugere i at hente ophavsretbeskyttet musik.

Sagens dommer mener også, at LimeWires markedføring viser, at firmaet er klar over, at det er ulovlig fildeling, der er produktets hovedformål. Det bygger hun på det faktum, at LimeWire har købt Google-annoncer, der knytter sig til søgeord som: "Morpheus", "Kazaa" og "Napster replacement" (Alternativer til Napster).

Først i begyndelsen af juni vil bødestørrelsen blive udmålt. Afhængigt af hvor stor den bliver, kan retssagen være med til at tage livet af LimeWire.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere