BMC Software i storaftale med Arla Foods

Arla Foods har indgået en 4-årig aftale om en løsning til
brugeradministration med BMC Software.

Arla Foods har indgået en 4-årig aftale om en løsning til
brugeradministration med BMC Software. Løsningen, som er baseret på systemet Control-SA fra BMC Software, er blandt de største af sin art i Norden, idet den skal administrere brugerrettigheder for 15.000 mennesker, oplyses det.

Business Service Management, BSM, indbefatter program- og systemhåndtering samt håndtering af netværk og virksomhedsprocesser. Ved hjælp af BMC's BSM-værktøj kan man konstant overvåge flowet i virksomhedsprocessen og observere forstyrrelser i IT-systemet. Og produkttypen vinder frem.

»Markedet har været påvirket af den dårlige konjunktur, men det vi ser nu, er, at de store virksomheder begynder at investere igen. De nordiske virksomheder er langt fremme med systemadministration og håndtering af virksomhedsprocesser sammenlignet med de andre europæiske lande, derfor har vi særdeles positive forventninger til Norden,« udtaler IDC-analytiker Annelise Wang i forbindelse med BMC-aftalen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere