Teleselskabet 3 fik i november sidste år påbud om ændre sine kundeaftaler, som indirekte binder kunderne i de første 12 måneder. Men nu fastslår Teleklagenævnet, at teleselskaber har lov til at låse kundernes telefoner i et år. Det skriver Jyllands-Posten med henvisning til en endnu ikke offentliggjort afgørelse.
Ved den nye aftale-form, som 3 lancerede i efteråret, fik kunderne mulighed for at få et såkaldt Boom-abonnement hos 3, samt en LG U8120-telefon for 999 kroner - 4.000 kroner under den pris telefonen normalt ville koste.
Ved at acceptere dette tilbud, skal man som kunde binde sig til telefonen i 12 måneder, hvor den kun kan benyttes hos 3. Efter seks måneder er det muligt at få telefonen låst op for 2.000 kroner.
3 havde baseret sit nye tilbud på en afgørelse fra Konkurrencestyrelsen, som i henhold til konkurrence-lovgivningen gav dem grønt lys til at holde på kunderne i 12 måneder. IT- og Telestyrelsen afgjorde efterfølgende, at det er ulovligt.
Men IT- og Telestyrelsen har ikke kompetence til at underkende Konkurrencestyrelsens tilladelse, mener Teleklagenævnet.
»Det viser, at alle vi, der har kritiseret IT- og Telestyrelsens optræden, har haft ret,« siger teleanalytiker John Strand til Jyllands-Posten.
Regeringen har i mellemtiden fremsat et lovforslag, som skal skabe klare regler på området.