Sonofon-chef frygter ikke kanibalisering

Sonofons topchef, Tage Reinert, er ikke bekymret for at CBB Mobil kommer til at konkurrere med Sonofons eget lavprisprodukt, Selvhenter.

Med købet af CBB Mobil får Sonofon kontrol over en af sine værste konkurrenter. CBB Mobil skal efter planen fortsætte som selvstændigt selskab, men Sonofon-chef Tage Reinert frygter ikke for konkurrencen med Sonofons eget lavprisprodukt, Selvhenter.

»Vi kommer til at konkurrere med os selv, men det ser jeg ikke noget problem i. Hellere os end de andre,« siger Tage Reinert til IT-avisen ComON.

CBB Mobil har 160.000 kunder og 3,5 procent af det danske mobilmarked.

Hos lavpriskonkurrenten Telmore, der sidste år blev købt af TDC, er direktør Allan Christiansen ikke bekymret over nyheden om købet.

»Vi tillægger ikke CBB så stor en rolle. De har en tredjedel af det antal kunder vi har. Vi kigger mere på de andre konkurrenter og deres tiltag på indholdssiden,« siger Allan Christiansen til ComON.

Han peger blandt andet på 3, som en af dem, der holdes øje med.
»De fylder ikke så meget. Men de går helhjertet efter filosofien om at vinde eller forsvinde, og derfor er de værd at holde øje med,« understreger Allan Christiansen.


Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest