Sonofon-chef frygter ikke kanibalisering

Sonofons topchef, Tage Reinert, er ikke bekymret for at CBB Mobil kommer til at konkurrere med Sonofons eget lavprisprodukt, Selvhenter.

Med købet af CBB Mobil får Sonofon kontrol over en af sine værste konkurrenter. CBB Mobil skal efter planen fortsætte som selvstændigt selskab, men Sonofon-chef Tage Reinert frygter ikke for konkurrencen med Sonofons eget lavprisprodukt, Selvhenter.

»Vi kommer til at konkurrere med os selv, men det ser jeg ikke noget problem i. Hellere os end de andre,« siger Tage Reinert til IT-avisen ComON.

CBB Mobil har 160.000 kunder og 3,5 procent af det danske mobilmarked.

Hos lavpriskonkurrenten Telmore, der sidste år blev købt af TDC, er direktør Allan Christiansen ikke bekymret over nyheden om købet.

»Vi tillægger ikke CBB så stor en rolle. De har en tredjedel af det antal kunder vi har. Vi kigger mere på de andre konkurrenter og deres tiltag på indholdssiden,« siger Allan Christiansen til ComON.

Han peger blandt andet på 3, som en af dem, der holdes øje med.
»De fylder ikke så meget. Men de går helhjertet efter filosofien om at vinde eller forsvinde, og derfor er de værd at holde øje med,« understreger Allan Christiansen.


Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse