Skype og 3 indleder samarbejde

Skype og teleselskabet 3 indleder nu et samarbejde, der går ud på at tilbyde kunderne billig mobiltelefoni via Skype.

Ip-telefoni-selskabet Skype, der sidste år blev solgt til internet-auktionshuset ebay for 25 milliarder kroner, indleder nu et samarbejde med mobilselskabet 3 om at gøre svenskerne mere mobile. Sammen lancerer de to selskaber nu et mobilt bredbåndsabonnement, der giver 45 minutters taletid hver dag til 10 øre i minuttet.

»Fastnettelefoni koster svenskerne alt for meget, og vi har hele tiden arbejdet for at skabe forudsætningerne for en mobil tilværelse. Derfor er det ekstra interessant, at vi gør fælles sag med Skype, som har de samme ambitioner. Vi vil vise, at det ikke er dyrt at være mobil. Tværtimod, det er billigere end nogensinde,« siger 3's markedsdirektør, Johan Othelius.

Abonnementet indebærer 1 GB datatrafik per måned, og det svarer for eksempel til, at man kan ringe 45 minutter hver dag med Skype.

Abonnementet inkluderer et traditionelt nummer med datakort og Skype-kit. Abonnementsprisen er 199 svenske kroner om måneden svarende til 160 danske kroner, datakortet koster 995 svenske kroner svarende til 796 danske kroner, og bindingsperioden er 18 måneder. Hvis man ønsker at tale mere, kan man også få et abonnement med ubegrænset datatrafik.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv RPA-udvikler i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Domain and Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Enterprise Architect

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S