Mobilix klar med GPRS

Mobillix melder sig nu klar med sit GPRS mobilnetværk.

Mobillix melder sig nu klar med sit GPRS mobilnetværk. Netværket kan overføre data ti gange hurtigere end de nuværende netværk, og forbindelsen er pakke-orienteret, dvs. man er koblet op hele tiden og betaler ikke for forbindelsestid, men den overførte datamængde.


I en pressemeddelelse meddeler Mobilix, at selskabet har foretaget en omfattende test af sit GPRS system – og at testen er forløbet så godt, at teleselskabet konstaterer, at nettet er GPRS-klart og fungerer inden for hele selskabets normale dækningsområde.


- Mobilix begynder at markedsføre sine GPRS-services, når samspillet mellem net, terminaler, CPU-enheder og periferiudstyr har nået et punkt, hvor almindelige kunderne ikke risikerer at løbe ind store problemer eller skuffelser. Og vi regner med, at dette sker i løbet af januar eller i starten af februar, siger Lars Andersson, der er direktør for Mobilix’ business-to-business division i pressemeddelelsen.


GPRS teknologien bygger på den eksisterende GSM-standard, men kræver alligevel nye mobiltelefoner.


Ifølge pressemeddelelsen vil prisen for at overføre data via GPRS nettet blive på omkring 6,- kroner per megabyte.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere