Microsofts Windows Media til Linux

Nu kan Linux-brugere afspille lyd- og videofiler i Microsofts Windows Media-format.

Den japanske Linux-distributør TurboLinux har udviklet en ny softwareløsning, som giver mulighed for at afspille lyd- og videofiler i Microsofts Windows Media-format på Linux-platformen.

Det nye program bliver frigivet den 28. maj i Japan og kan indtil videre kun købes sammen med firmaets Linux-distribution, skriver avisen Nihon Keizai Shimbun.

TurboLinux har erhvervet en licens hos Microsoft for at kunne anvende Windows Media-teknologien på Linux-platformen. Det japanske firma oplyser at der er investeret omkring 600.000 kroner i udviklingen af den nye software - inklusive licensafgifterne til Microsoft.

Turbolinux skal desuden betale en procentdel af indtægterne fra softwaresalget til Microsoft.

På et senere tidspunkt skal den nye Linux-software lanceres i resten af verden. Prisen bliver omkring 1.000 kroner for en komplet Linux-distribution.

En anden mulighed for at afspille Windows Media-filer under Linux er at anvende Crossover Plugin fra Codeweavers, som gør det muligt at køre Windows Media Player på x86-systemer under Linux.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere