It-konsulent fik fingre i itfactory.dk

Stein Baggers gamle domæne bragt til live igen.

Itfactory.dk har fået ny registrant, 29-årige Jonas Østergaard Pedersen fra Ribe.

For en tre-fire måneder siden sad og han og spekulerede på, om domænet mon var ledigt.

"Jeg har været lidt fanget af Stein Bagger-sagen. Den er lidt mystisk. Det er ikke til at vide, om han lyver eller ej. Passer hans udtalelser om, at han har været presset til at lave de ting? Han har været svær at gennemskue, og det er lidt spændende. Ikke at jeg er fascineret af det, han gjorde, vil jeg lige understrege. Det er langt ude i skoven," siger Jonas Østergaard Pedersen.

Umiddelbart efter Stein Bagger-skandalen, der tog begyndte i efteråret 2008, var der ellers rift om it-virksomhedens domæner. Da Jonas Østergaard Pedersen i år opdagede, at blot én stod i kø til .dk-domænet, skrev han sig selv op hos DK Hostmaster.

"Jeg tænkte, at det kunne være ret sjovt at have," siger han.

Siden fik han besked om, at domænet var blevet ledigt, og at nummer ét i køen nu fik tilbuddet om at registrere det.

"Jeg tænkte, nå, nu køber han det selvfølgelig," forklarer Jonas Østergaard Pedersen, der arbejder som it-konsulent.

Men nummer et sprang ikke til, og pr. 5. september står ripenseren Jonas Østergaard Pedersen derfor som registrant og de facto-ejer af domænet.

"Jeg vil i gang med at blogge lidt," forklarer han om domænets kommende funktion.

Han har ikke noget decideret formål eller emne, dog er han vældig interesseret i firmaet Juniper Networks, der leverer hardware til it-sikkerhed. Det kan derfor ske, at han kommer til at skrive om det i ny og næ.

DK Hostmaster oplyser til ComON, at kuratoren til boet efter IT Factory sandsynligvis er stoppet med at betale for registreringen af domænet. Et andet domæne, it-factory.dk (med bindestreg), står dog stadig registreret hos IT Factory A/S.

En årsag til, at kuratoren måske er ligeglad med itfactory.dk, kunne være manglende interesse. Domænet giver kun indtil videre blot omkring 50 forespørgsler om dagen, forklarer Jonas Østergaard Pedersen.

"Jeg går ud fra, at IT Factory mest brugte deres .com-domæne. Jeg var inde på webarchive.org og kunne se, at de sidst havde haft noget på siden i 2006," forklarer han.

Domænet itfactory.com er dog ikke umiddelbart til at få fingre i. Det tyske firma GROUP Business Software AG, der købte Stein Baggers software i februar 2009, fik domænet med i handlen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics