Wikileaks får ny konkurrent

Afhoppere fra Wikileaks vil starte en konkurrent til den omstridte internet-tjeneste.

Artikel top billede

Hos Wikileaks er man vant til problemer. Man kunne sige at den kontroversielle tjeneste ligefrem trives i urolige farvande. Ikke nok med, at Wikileaks har lagt sig ud med verdens stærkeste militærmagt, USA, og spredt hemmeligstemplede dokumenter både fra konflikten i Irak og Afghanistan. Frontmanden Julian Assange er også under efterforskning for voldtægt i Sverige. Senest har han luftet tanken om at flytte sin organisation til Schweiz og selv søge asyl i alpelandet.

I de seneste måneder har Wikileaks været plaget af intern uro og flere nøglepersoner har forladt organisationen og smækket med døren. Det gælder blandt andet den tyske talsmand Daniel Domscheit-Berg.

Nu ser det ud til, at Wikileaks snart bliver konfronteret med endnu et problem; konkurrence. Der findes selvfølgelig allerede mange andre steder på nettet, hvor man offentliggør fortrolige dokumenter. Blandt de mest kendte er Cryptome.org. Men denne gang er det tidligere medarbejdere hos Wikileaks – herunder også Domscheit-Berg – der planlægger at starte en rival til tjenesten. Det skriver Wall Street Journal.

Den forhenværende talsmand for Wikileaks i Tyskland har kritiseret, at at platformen koncentrerer sig om de store projekter og forsømmer de små, nationale dokumenter. Det har angiveligt ført til et opgør mellem Domscheit-Berg og Wikileaks-stifteren Julian Assange, der styrer organisationen med en hård hånd.

Domscheit-Berg har tidligere udtalt i et interview at der er brug for ”tusind Wikileaks”. Han har angiveligt slået sig sammen med flere teknikere og andre tidligere medarbejdere fra Wikileaks om at udvikle ny teknologi, der skal gøre det endnu lettere at sprede hemmeligstemplede dokumenter på nettet – uden at ophavsmanden kan spores og uden at filerne kan blokeres eller slettes.

På et pressemøde i sidste uge sagde Julian Assange, at Wikileaks ikke længere tager imod nye dokumenter, indtil man har arbejdet sig gennem den nuværende bunke af materiale. Så det kunne se ud til, at der er brug for én eller flere nye Wikileaks-kloner for at tacke alle verdens hemmeligheder.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job