Online-pushere fængslet

Tre mand i England er fængslet for at have solgt hash på nettet. Forretningen var ellers en blomstrende succes. De omsatte for 5,5 millioner kroner om året. Og de nåede at købe mindst fire huse.

Bagmanden bag hjemmesiderne Budmonkey.com og Keepit2urself.com, Sean Jackson, må nu ind og sidde i de næste fem år. To af hans medsammensvorne slap med domme på 3,5 år og 1,5 års fængsel. Indtil december 2003 var det muligt ved hjælp af hjemmesiderne og et kodeord at gå ind og bestille hash online. Herefter modtog man så en hermetisk lukket pakke med varerne. Det skriver engelske The Register.

Den store succes for online handel med stoffer, fik også fået øjnene op for folk uden for Storbritannien. Sean Jackson har således solgt sin idé, det vil sige teknologi og kundedatabase, videre til en mand i Østeuropa, som endnu ikke er fundet. Hvad side som han opererer fra melder historien endnu intet om.

Ifølge engelsk politi var det topmoderne krypteringsteknologi, banden brugte for at skjule kundedatabasen. Det var først da Sean Jacksons bank i 2002 gjorde politiet opmærksom på en række meget store pengeoverførsler, at politiet kom på sporet af banden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S