Kun få bruger mobilen til internettjenester

På trods af farveskærme og GPRS-teknologi bruges mobiltelefonen stadig primært til at tale i. For et år siden brugte 8 procent af europæerne internettjenester via mobilen. I år er tallet steget til 9 procent.

Internettjenester via mobiltelefonen er endnu ikke slået igennem, skriver digi.no. Nyhedstjenesten henviser til en international undersøgelse af mobiltelefonbrug, foretaget af EDCs konsulentselskab A.T. Kearney i samarbejde med University of Cambridge.

På verdensplan er andelen af brugere, der benytter internettjenester via mobilen, steget med sølle 4 procent det sneste år. Af samtlige adspurgte var det kun 15 procent der gik på nettet via mobilen, mod 11 procent sidste år.

Den lille stigning skyldes primært asiatiske lande som Singapore, Hongkong og Korea. I USA stod tallet stille på 8 procent, mens antallet af europæiske brugere der benyttede internet via mobilen øgedes fra 8 til 9 procent.

Heller ikke billedbeskeder har fået et gennembrud. Kun 5 procent af de adspurgte benyttede MMS-beskeder. I Europa var tallet kun på 3 procent, selv om både MMS-tjenester og telefoner har været tilgængelig et års tid.

Kearney konkluderer ud fra tallene, at det vil blive vanskeligt for de europæiske operatører at opnå nogen betragtelig økonomisk vækst fra ikke-talebasrede tjenester. Betingelsen er, at de mobile tjenesterne skal opfattes som både hurtigere, enklere og en unik måde af skaffe sig information på.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere