Ny dansk satsning på Tetra

Motorola fik tildelt en licens til et landsdækkende Tetra-radionet i 2001, men stoppede udbygningen af nettet for 10 måneder siden. Nu vil selskabet genoplive projektet.

For ti måneder siden besluttede Motorola at stoppe udbygningen af et landsdækkende Tetra-netværk i Danmark, men nu vil mobilselskabet genoplive projektet med friske kræfter. I begyndelsen af november afholdes et informationsmøde, der skal præsentere den næste fase af projektet.

»Jeg er glad for at kunne fortælle, at Motorola nu har besluttet at tage TetraNet fra vågeblus til ny aktivitet. I løbet af den kommende tid vil vi hælde benzin på motorerne igen og starte firehjulstrækkeren,« siger TetraNets bestyrelsesformand Ole Niss.

Motorolas beslutning kommer efter længere tids overvejelser om fremtiden og ikke mindst markedsmulighederne i Skandinavien. Selskabet mener, at et dansk netværk kan komme til at spille en central rolle fremover.

»Der er mange elementer i det her, men det er helt klart, at den skandinaviske udvikling også bekræfter Motorola i, at det også nok skal komme i gang i Danmark. Og med den kommende Tetra World Congress i København var vi jo nødt til at sige, enten så kører vi, eller også skal der ske noget helt andet. Og nu kører vi,« siger Ole Niss.

Han mener, at danske virksomheder har en god chance for at skabe nye arbejdspladser på grundlag af Tetra-teknologien.

»De skandinaviske lande sender vel omkring 3-5 milliarder kroner ud i Tetra-markedet de kommende år. Det er da en attraktiv mulighed,« siger Ole Niss.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S