Artikel top billede

Snigmord kan ikke stoppe Wikileaks

Wikileaks har nødplan, hvis ledende personer bliver dræbt eller fængslet.

Wikileaks har aldrig været særlig populær i den amerikanske hær, så da hjemmesiden offentliggjorde bunkevis af militære dokumenter i sidste måned, vækkede Wikileaks for alvor Pentagons vrede.

Men selv om den amerikanske eller andre landes specialstyrker skulle finde på at tage livet af Julian Assange, der er en af de væsentlige personer bag Wikileaks, for at forhindre flere læk, så vil det næppe tage pusten fra Wikileaks
Wikileaks har sikret sig mod drab og andre "uheld", som ledende personer kan komme ud for.

I kølvandet på den enorme ”Afghaner-lækage” har Wikileaks tilføjet en mindre fil til de blottede dokumenter. Der er tale om en datafil med navnet Insurance (forsikring).
Ifølge Wireds oplysninger, så har Julian Assange og resten af de personer, der er tættest knyttet til Wikileaks, aftalt en nødprocedure, hvis hjemmesiden bliver angrebet, eller hvis ledende personer sættes ud af spillet. Den omtalte Insurance-fil er krypteret, men i tilfælde af dødsfald eller lignende vil kodeord blive udsendt, så den kan åbnes. Filen ligger allerede til download hos Wikileaks og er også spredt til torrentsider.

Wikileaks har dog ikke bekræftet formålet med livsforsikrings-filen.

Der gættes på, at filen giver adgang til endnu flere oplysninger fra militære kilder i Irak. Den amerikanske efterretningsmedarbejder Bradley Manning, der er mistænkt for at lække oplysninger til Wikileaks har angiveligt afleveret endnu flere oplysninger til Wikileaks. Blandt andet en video fra Afghanistan, hvor over 100 civile bliver dræbt i et luftangreb.

Hvem er skurken?
Det store læk af militære dokumenter fra Afghanistan har delt vandene.

Wikileaks og organisationens støtter hævder, at offentliggørelsen er med til at holde fokus på krigens mange ofre, som glemmes eller skjules i den daglige rapportering.
I den anden lejr mener mange, at Wikileaks selv har gjort sig skyld i tab af menneskeliv, da oplysninger i lækket vil kunne bruges af Taliban til at straffe koalitionens samarbejdspartnere.

Opdateret: Den amerikanske talsmand, som af og til afløser for Julian Assange, har været tilbageholdt ved indrejse til USA, og hans mobiltelefoner er blevet beslaglagt. Da han fortsatte til en hacker-konference i Las Vegas, blev han opsøgt af FBI-agenter, der oplyste ham om, at han skal forvente gentagende afhøringer, hver gang han rejser ind og ud af landet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere