RFID-chips i europæiske pengesedler

Den Europæiske Centralbank overvejer angiveligt at integrere små radiochips i euro-pengesedler.

For at komme problemet med falskmøntneri til livs vil den Europæiske Centralbank ifølge flere medier integrere de såkaldte RFID-tags (Radio Frequency Identification) i euro-pengesedler.

Det japanske nyhedsbureau Kyode melder, at centralbanken forhandler med Hitachi om leveringen af den nødvendige teknologi.

De små radiochips skal gøre det lettere at skelne mellem ægte og falske sedler. RFID-tags er passive sendere uden egen strømforsyning, som reagerer på bestemte frekvenser ved at overføre en ID-kode.

Teknologien kan også gøre det muligt at følge den enkelte pengeseddels vej gennem systemet og registrere, hvilke transaktioner den anvendes til. Men også bankernes håndtering af pengesedler skulle blive lettere med den nye teknologi.

Hitachi oplyser at firmaets RFID-chip er den mindste på markedet med en diameter på en tredjedel af en millimeter. Den lille chip har plads til et 128-bit nummer, som kun kan ændres under produktionen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere