Sun Microsystems stiller nu i samarbejde med de danske Internet-virksomheder Memobase og Eastfork Object Space et gratis Internet-betalingssystem til rådighed. De tre virksomheder har udviklet det første danske betalingssystem som freeware. Systemet kan håndtere betaling med Dankort, Visa og Eurocard/Mastercard. Det Java-baserede SSL-system kan anvendes på alle teknologiske platforme, og brugeren kan vokse med det fra en enkelt pc til et stort server-system uden at skulle ændre softwaren.
Ove Holritz, adm. dir. i Sun Microsystems Danmark, siger: "Det er bydende nødvendigt, at vi får gang i Internethandlen i Danmark, så vi ikke sakker for langt bagud i forhold til resten af Europa. Vores bidrag er at stille et gratis og sikkert betalingssystem til rådighed, så alle har mulighed for at komme i gang med e-handel - uanset om der er tale om en stor, privat virksomhed, en igangsætter eller en forening. Dermed har vi medvirket til at fjerne en sten på vejen og gøre det lettere."
Gert Birnbacher, formand for Foreningen for Dansk Internethandel, FDIH, er enig i at det nye Java-system har stor betydning for dansk e-handel, især fordi alle nu kan være med.
"Internethandel skal være for alle. Derfor er det meget væsentligt for især de mindre handlende og foreningerne, at betalingssystemer og lignende forudsætninger bliver gratis. På den måde kan alle deltage og medvirke til at videreudvikle Danmark. Vi har brug for Internettjenester, der er tilgængelige og overkommelige for alle. Vi kalder det for folkeinternettet, fordi det giver mulighed for en nyskabende forretningsudvikling og helt nye initiativer fra personer, foreninger og lignende, som ellers ikke kunne gøre sig gældende."
Fra den 23. juni kan alle hente det gratis Internet-betalingssystem fra http://www.sun.dk.