Første pilotforsøg med internet i DSB-tog

DSB starter pilotforsøg med internet i togene mellem København og Korsør om en måned.

Fra næste måned kan togpassagererne på udvalgte strækninger komme på internet med deres egen medbragte bærbare computer. Der skal betales for netadgangen, men på DSB 1' vil det være en del af billetprisen i den første tid.

»Det bliver et pilotforsøg med internet i samarbejde med TDC mellem København og Korsør i otte togsæt, som skal vare året ud,« siger salgsdirektør i DSB, Bjørn Wahlsten, til Urban.

I løbet af de næste to år vil DSB udstyre flere tog med trådløs internet, i første omgang på strækningen København-Århus.

Hvis der skal etableres fuld dækning på alle strækninger i Danmark, kræver det, at der skal installeres udstyr i 800 togvogne og 1.700 km togstrækning.

Forbindelsen skal selv være i stand til at hoppe mellem trådløse net på stationerne og mobilnet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere