Stærk medvind for outsourcing i Danmark

Trods tilbagegang i it-projekterne er det danske it-servicesmarked vokset med næsten 7 procent i 2003, viser en aktuel rapport fra IDC. Delområdet outsourcing er vokset med næsten 20 procent, og det trækker resten af markedet op.

2003 bød på mange store outsourcingaftaler. IDC nævner Nordeas aftale med IBM, CSCs mange aftaler med TDC, ISS og Tryg. Og det er langt fra forbi. Flere af aftalerne er kommet i gang i løbet af året, så IDC venter 28 procent vækst i outsourcing i 2004.

»Så er det også ved at være slut med kæmpeaftalerne,« siger nordic consulting manager Mette Ahorlu.

»Men det er bestemt ikke slut med outsourcingvæksten. Den vil blive ved at ligge over gennemsnittet. Dels kommer mange mellemstore og små virksomheder med på bølgen, dels begynder virksomhederne at åbne for outsourcing af mere end it-infrastrukturen og outsourcer også applikationer og dekstop-udstyret. Og vi ser også en begyndende interesse for outsourcing af hele forretningsprocesser og ikke kun it-delen af dem,« føjer hun til.

IDC forventer, at i løbet af fem år vil outsourcing udgøre næsten halvdelen af it-servicesmarkedet.

Den del af it-servicesmarkedet, der er snævrere knyttet til nye projekter, nye løsninger eller ny infrastruktur, har det sværere. Mange fornyelsesprojekter lægges ind i outsourcingkontrakterne, og det kan være svært at se fordelen ved nyinvesteringer og let at udskyde dem. Men det ser ud til, at bunden er nået, og sidste kvartal af 2003 viser en klar bedring i forhold til tidligere kvartaler, vurderer hun.

»IDC tror på, at der kommer vækst igen nu. Men der bliver ikke tale om noget brag eller nogle opsparede investeringer, der slippes løs. Det kommer til at vare flere år, før vi er oppe på 2001-niveauet igen,« siger Mette Ahorlu.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job