Hackere angriber CERT

Sikkerhedseksperterne hos den amerikanske organisation CERT blev onsdag sat skakmat af hackere.

USA's bedste sikkerhedseksperter sidder i Computer Emergency Response Team (CERT), som overvåger sikkerheden på nettet og udsender advarsler om sårbarheder og vira. Men CERT er ikke selv immun overfor hacker-angreb. CERT's hjemmeside blev onsdag begravet under en syndflod af datapakker, som også kaldes et denial-of-service angreb, hvilket medførte at sitet ikke kunne kontaktes det meste af dagen.


CERT vil ikke kommentere angrebets omfang, men en talsmand fortæller, at den interne kommunikation og informationsudvekslingen med CERT-afdelinger rundt omkring i USA ikke blev påvirket af angrebet.


Som central "vagthund" mod hacker-angreb bliver CERT udsat for angreb næsten hver eneste dag, siger talsmanden, men de fleste angreb mislykkes. Det sidste vellykkede angreb blev gennemført i maj måned.


(Kilde: Internet World)

    Læses lige nu

      Politiets Efterretningstjeneste

      ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

      Københavnsområdet

      Capgemini Danmark A/S

      AI/Data Engineer

      Københavnsområdet

      Statens IT

      Teamkoordinator til databaseteam

      Københavnsområdet

      Annonceindlæg fra SuperOffice

      Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

      Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

      Navnenyt fra it-Danmark

      T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

      Anders Christensen

      T-Systems

      Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

      Kristoffer Hyltoft Overlund

      Norriq Danmark A/S

      Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

      Allan Hougaard

      Sparinvest

      Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

      Thomas Fossing

      Netip A/S