PwC styrker konsulent-afdeling

En aftale med ERP-leverandøren SSA Global indebærer, at revisionshuset PwC skal sælge flere konsulentydelser.

Kun et par år efter PriceWaterhouseCooper's overdragelse af sin 30.000 mand store konsulentafdeling til IBM, er revisorkoncernens danske kontor på vej med en styrkelse af selvsamme afdeling.

Det sker i form af en strategisk samarbejdsaftale med ERP-vækstkometen SSA AS, der gennem en lang række opkøb, blandt andet af hollandske Baan, er blevet en seriøs spiller på markedet for økonomisystemer til mellemstore fremstillingsvirksomheder.

»Dengang PwC-koncernen og de øvrige store revisionshuse traf den principielle beslutning om at skille konsulentforretningen fra revisionsforretningen, betød det alene, at PwC måtte droppe konsulentydelserne inden for Oracle, SAP og konsulentydelser, der var fokuseret på globalt store virksomheder,« forklarer partner i PWC Danmark Leif Christensen.

Ved IBMs købt af PwC Consulting i 2002 måtte revisionshuset således alene sige farvel til deres 150 Oracle og SAP folk. PwC i Danmark beholdt sine Navision og Axapta-kompentencer indenbords, og i dag udvider man så den 25 mand store konsulentstab med cirka fem ny mand med SSA-kompentecer.

»Afgørende for, om vores konsulentvirksomhed inden for ERP strider imod den amerikanske beslutning er, at det ERP-system, vi rådgiver om, ikke samtidig benyttes af en stor revisionskunde, der er børsnoteret i USA. For eksempel er vi revisor for TDC, Novo Nordisk og svenske Ericsson, der alle er børsnoterede. Vi måtte aldrig sælge ERP-konsulentydelser til dem samtidig,« siger Leif Christensen og oplyser at de nævnte nordiske virksomheder alle benytter enten Oracle eller SAP.

Skulle det utænkelige ske, at én af de store revisionskunder skulle skifte til Microsoft Business Solutions (Navision eller Axapta) eller SSA's løsninger på koncernplan, ville det betyde, at PwC måtte droppe sine konsulent-aktiviteter på tilsvarende felt.
»Dette bliver dog ikke aktuelt, da såvel MBS og SAA Global henvender sig til et helt andet markedssegment,« siger Leif Christensen, PwC.

Den ny aftale, som er indgået med SSA Global, går ud på at PwC skal sælge konsulentydelser knyttet til brug og implementering af SSA's produktlinie SSA ERP LN, der primært skulle bygge på Baan's software.

Alt licenssalg ligger fortsat hos SSA Global, der baserer sin forretning på den direkte salgsmodel.
»Det vil forgå på den måde, at SSA typisk vil sende en konsulent ud til kunden sammen med en PwC-konsulent. Vi vil stå for licenssalget og eventuelle ydelser relateret til tilpasning eller videreudvikling på vores system,« forklarer den nordiske chef for SSA, Poul Andersen.

SSA Global har vækstet via opkøb af blandt andre Baan, Ironside Technologies, EXE Technologies, Arzoon og Marcam.

I regnskabsåret 2003/2004, der sluttede 30. juli, omsatte SAA Global for 700 millioner dollars, og det netop udkomne kvartalsregnskab fra 16. december 2004 udviser en vækst i omsætningen på 18 procent fra 141,7 millioner i samme kvartal sidste år til dollars til 166,5 millioner dette år.

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Jyske Bank

Cloud Sikkerhedsarkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job