EU's kommissær for det indre marked, Charlie McCreevy, blev tirsdag eftermiddag konfronteret med en byge af kritiske spørgsmål om patentdirektivet i EU-parlamentet. Han understregede at direktivet ikke vil blive genfremsat, hvis parlamentet stemmer det ned under den kommende andenbehandling - og truede med, at konsekvensen vil være patentlovløshed. Det skriver Ingeniøren|net.
McCreevy fremhævede, at formålet med direktivet er at forhindre amerikanske tilstande på det europæiske softwaremarked. Kritikere mener dog, at formuleringerne i direktivet er for upræcise.
»EU-kommissionens formål med forslaget var at undgå patentering af ren software og klart adskille EU fra USA på dette felt. Det, der ikke kan udtages patent på i dag, vil heller ikke kunne patenteres i direktivet«, sagde McCreevy ifølge Ingeniøren|net.
Kommissæren afviste at svare på spørgsmål fra det danske EU-parlamentetsmedlem Anders Samuelsen (R) om proceduren på mandagens møde i konkurrencerådet og henviste i stedet til ministerrådets erklæring.
Flere Europa-parlamentarikere antydede at kommissærens argumentation er påvirket af store koncerner, der ifølge patentmodstandere er de eneste som vil profitere af direktivet.
»Vi har ganske enkelt ikke nogen afklaring af, hvad der kan patenteres, og hvad der ikke kan,« sagde den tidligere franske socialistiske ministerpræsident, Michel Rocard.