Dansk spilfirma indgår Hollywood-aftale

Det danske spilfirma Deadline Games skal lave spiludgaven af en kommende Hollywood-film.

Deadline Games med base i København har udsigt til at score en bid af kagen, når en kommende Hollywood-satsning rammer verdens biografer.

Spiludvikleren har nemlig fået til opgave at lave et spil, der skal lanceres sideløbende med en film om narkobaronen Pablo Escobar. Det skriver børsen.

Aftalen er konstrueret således, at Deadline potentielt kan få et større udbytte af indtægterne end normalt. Til gengæld skal det danske firma bidrage med en større egenfinansiering. Derfor har det børsnoterede firma oplyst til fondsbørsen, at en aktieemmision er undervejs.

Det er produceren Donald Kushner, som også stod bag filmen Monster, der har engageret Deadline Games. Hvem der skal instruere filmen er endnu uvist.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job