Den australske forsker Jennie Carroll har brugt de sidste ti år på at undersøge hvordan teenagere bruger sms-beskeder og hun er ikke i tvivl om, at overdreven brug af sms kan have en række negative konsekvenser for de helt unge. Det skriver den britiske avis Daily Telegraph.
Aktuelle tal viser at mængden af sms-beskeder i Storbritannien er steget med intet mindre end 89 procent på to år, og der er eksempler på, at en enkelt teenager har sendt hele 4.000 beskeder på ni dage.
Jennie Carroll beskriver fire konkrete sms-relaterede lidelser - textaphrenia, textiety, post-traumatisk tekst-syndrom og koma-tekstning.
Textaphrenia betyder at man konstant hører telefonens lyd som indikerer at der er kommet en besked eller mærker den vibrere, selvom der faktisk ikke er kommet en besked. Personer med denne lidelse har brug for at tjekke telefonen konstant for at se om der er nye beskeder.
Textiety er en form for stress som udløses hos personer når de ikke kan sende eller modtage beskeder, eller når den person man har skrevet til ikke svarer hurtigt.
Post-traumatisk tekst-syndrom er fysiske eller psykiske skader som opstår når man tekster, f.eks. hvis man går ind i en lygtepæl, men det kan også være en depression der opstår, fordi ingen giver svare på beskederne.
Sidst men ikke mindst er der koma-tekstning, hvor personen sender et meget stort antal beskeder til en stor gruppe mennesker for at føle sig som en del af gruppen.
Der er også historier fra det mobilglade Japan om skader på tommelfingeren og nogle teenagere har ligefrem fået deforme ”monster thumbs”.
Forskerens råd er at forældre bør sætte regler for børnenes mobilbrug og de unge bør styrke deres selvtillid og sørge for at mødes i den virkelige verden i stedet for at tekste hele tiden.