Dansker midt i serbisk mobildrama

Danske Søren Jessen-Petersen er blevet midtpunkt i en bizar strid om retten til at drive mobiltelefoni i Serbien og Kosovo.

Den serbiske mobiloperatør Mobtel er blevet offer i magtkampen mellem landets regering og oppositions-politikeren Bogoljub Karic. Den 29. december fik Mobtel inddraget sin licens til at drive mobiltelefoni i Serbien, og kort tid efter besluttede telestyrelsen i Kosovo at slukke for selskabets sendere i hovedstaden Pristina. Det har medført en bølge af kritik vendt mod FN's administration i Kosovo, der ledes af danskeren Søren Jessen-Petersen.

Mobtel blev stiftet som et joint-venture mellem Bogoljub Karic's firma BK Trade og det statslige Post PTT. Men staten er også involveret i et andet mobilselskab, Telekom Srbjija, og forholdet mellem ejerne af Mobtel er blevet dårligere efterhånden som Bogoljub Karic i stigende grad har gjort sig bemærket på den politiske scene. Hans parti PSS står ifølge meningsmålinger stærkere end alle regeringspartierne i Serbien tilsammen.

En strid mellem BK Trade og Post PTT om ejerskabet af Mobtel venter lige nu på at blive afgjort hos en domstol i Schweiz. Men Bogoljub Karic er nu ude af billedet. Han solgte i maj sidste år BK Trade og dermed også Mobtel-andelen for 250 millioner euro til østrigske investorer, som planlagde at købe de resterende andele fra den serbiske stat og sælge hele selskabet videre til Mobilkom Austria.

Men den serbiske regering vil ikke vente på domstolens afgørelse og meddelte den 29. december at Mobtels licens er inddraget. Som begrundelse nævnes en påstået forbindelse mellem Mobtel og firmaet Mobikos i Kosovo, der angiveligt tilhører en albansk »ekstremist«, Ekrem Luka.

Kun få dage senere meddelte teleregulerings-myndigheden i Kosovo, at Mobtel overhovedet ikke har licens til at drive mobiltelefoni i området og ikke betaler skat, hvilket medfører et tab på 750 millioner kroner om året. Mobtels sendeanlæg i Pristina blev omgående slukket.

Det serbiske mindretal i Kosovo har klaget over dette skridt, men det er uklart, om beslutningen støttes af den midlertidige FN-administration i Kosovo, UNMIK.

Indtil videre har FN's særlige udsending Søren Jessen-Petersen afvist at gribe ind i sagen.

»Myndighederne arbejder på et lovligt grundlag, og jeg kan ikke tro, at der kan være nogen som har et problem med, at institutionerne griber ind overfor ulovligheder,« lyder Søren Jessen-Petersens kommentar i lokale medier.

I mellemtiden har den østrigske regering sendt en officiel protest til Belgrad, hvor regeringens skridt mod Mobtel betegnes som en »ekspropriering« af privat ejendom. De østrigske købere er på vej med en erstatningssag mod den serbiske regering, og flere analytikere vurderer, at det kan blive svært at genskabe tilliden hos udenlandske investorer.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,