Søg i dine egne gener på nettet

En ny internet-tjeneste giver brugerne mulighed for at analysere sine egne genetiske informationer.

I sommer foretog Google en strategisk investering i selskabet 23andMe, som vil gøre det muligt at søge i sine egne gener. Firmaet er startet af Anne Wojcicki, der er gift med Google-stifter Sergey Brin. Nu har 23andMe så langt om længe lanceret sin internet-tjeneste - dog indtil videre kun for kunder i USA.

23andMe stiller en række webbaserede værktøjer til rådighed, som kan bruges til at analysere de genetiske informationer. Man kan bl.a. få oplyst den statistiske sandsynlighed for, at man bliver ramt af bestemte arvelige sygdomme.

Som ny kunde får man tilsendt et styk vat og et rør med stregkode, som så sendes med DNA-prøven til et af de laboratorier, der samarbejder med 23andMe. Der kortlægges omkring en halv million af de såkaldte SNP'er (single nucleotide polymorphism). Når analysen er færdig, får brugeren tilsendt en login-kode, så man kan søge i DNA-informationerne på nettet.

Det koster 999 dollar at få analyseret sin DNA hos 23andMe.

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job