Oracle vil konkurrere med Windows

Oracle's næste database-program, Oracle 8i, skal ikke bare konkurrere med andre database-applikationer, som Microsoft SQL Server, men også med styresystemer som Microsoft's Windows eller IBM's OS/2, skriver Infoworld. Ifølge Oracle fjerner databasen ganske enkelt behovet for et separat filsystem; databaser og fillagringssystemerne har traditionelt udviklet sig i forskellige retninger, men i kernen har systemerne samme formål, nemlig hurtig lagring og
fremfinding af informationer. Oracle har udviklet et nyt filsystem, Internet File System (IFS), der er integreret i den nye database og fungerer på basis af Java. Oracle8i vil være på markedet inden årets udgang, lover firmaet.

Oracle's hjemmeside findes på http://www.oracle.com/.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    EG Danmark A/S
    Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere


    Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

    Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

    02. oktober 2025 | Læs mere